Tips & tricks: kā tīrīt veļas mašīnu

Veļas mazgāšana mūsu dzīvē ir ikdienišķs process. Ja vēl nesenā pagātnē veļas mazgāšana un žāvēšana varēja aizņemt teju pus dienu, tad tagad atliek vien piespiest dažas pogas un veļa mazgājas pati. Tehnoloģiju attīstība nākusi mums par labu, jo veļas mašīna un veļas žāvētājs ir divi galvenie mājas palīgi, lai ik dienu varam ģērbt tīras, sausas un smaržīgas drēbes. 

Tomēr arī šīm iekārtām reizi pa reizei nepieciešama apkope un tīrīšana. Lasi tālāk un uzzini, kā tīrīt veļas mašīnu, kādi līdzekļi un piederumi tam nepieciešami, un cik bieži tīrīšana nepieciešama! Raksta noslēgumā atradīsi noderīgus padomus un ieteikumus.

Kāpēc nepieciešams tīrīt veļas mašīnu?

Ja vēlies, lai veļa ikreiz tiktu kārtīgi izmazgāta, veļas mašīnai jāvelta atbilstošas rūpes. Mazgājot veļu, filtrā un veļas mašīnas cilindrā uzkrājas netīrumi un putekļi. Tāpat arī veļas mazgāšanas procesā izmantotie līdzekļi var atstāt nogulsnes. 

Mazgājot īpaši netīras vai ar nepatīkamiem aromātiem sasūkušās drēbes, var rasties nepieciešamība pēc papildu veļas mašīnas tīrīšanas. Pat, ja veļas mašīnu izmanto reti, tik un tā atceries to regulāri tīrīt, lai izvairītos no pelējuma un nepatīkamām smakām.

Ar ko tīrīt veļasmašīnu?

ar ko tirit velas masinu

Iespējas un veidi, kā tīrīt veļas mazgājamo mašīnu, ir vairāki. Vari izmantot gan speciālus mazgāšanas līdzekļus, gan pielietot tautas metodes. 

  • Citronskābe. Citronskābe ir lielisks dabīgais tīrīšanas līdzeklis. Izmantot vari to gan cilindra, gan mazgāšanas līdzekļa nodalījuma tīrīšanai.

  • Etiķis un soda. Dzeramā soda un galda etiķis ir efektīva kombinācija, kas spēj iztīrīt veļas mašīnu bez lielas piepūles.

  • Speciālie mazgāšanas līdzekļi. Vari iegādāties speciālus mazgāšanas līdzekļus, kas paredzēti veļas mašīnu detaļu un virsmu tīrīšanai.

Soli pa solim – kā tīrīt veļas mašīnu

Procesu, kā tīrīt veļas mašīnu, var sadalīt 4 posmos. Vari veikt visus soļus pēc kārtas, vari secību mainīt. Daļu no posmiem vēlams veikt biežāk, kādu var veikt retāk. 

ka tirit velas masinu

  1. Blīvgumija. Vieta, kur uzkrājas netīrumi, veidojas pelējums un atrodas pazudušās zeķes. Tā visbiežāk ir sliktās smakas izraisītāja. Blīvgumiju vēlams noslaucīt ar lupatiņu pēc katra mazgāšanas cikla. Tas ļaus izvairīties no pelējuma veidošanās, netīrumu uzkrāšanās un lieka mitruma. Regulāri tīrot visas gumijas daļas, veļas mašīnu būs vieglāk uzturēt tīru. Pievērs uzmanību arī blīvgumijas iekšpusei. Kad veic lielo veļas mašīnas apkopi, vari izmantot dzeramo sodu vai etiķi. Sodu ieber veļas mašīnas cilindrā un slēdz 90 grādu mazgāšanas ciklu. Ar etiķi samitrini vates kociņu un iztīri grūtāk aizsniedzamās vietas. 

  2. Cilindrs. Cilindra tīrīšanai var izmantot gan citronskābi, gan etiķi. Tomēr jābūt uzmanīgam, lai nesabojātu veļasmašīnas detaļas ar pārāk biežu to izmantošanu. Jaunākie veļas mašīnu modeļi aprīkoti ar speciālu funkciju, kas ar karstu ūdeni izskalo cilindru. Atceries noslaucīt arī veļas mašīnas durtiņas. Cilindru tīri regulāri, ņemot vērā savus veļas mazgāšanas paradumus un biežumu. Vēlams vismaz reizi mēnesī. 

  3. Mazgāšanas līdzekļu nodalījums. Mazgāšanas līdzekļu nodalījumu izskalo pēc katra mazgāšanas cikla. Veidi, kā tīrīt veļas mašīnu nodalījumus, ir vairāki. Vari to iemērkt ūdenī ar citronskābi, noberzēt ar birstīti vai noslaucīt ar lupatiņu. Atceries iztīrīt arī trubas, kas atrodas aiz šī nodalījuma. Ja mazgāšanas līdzekļu nodalījumā jau izveidojusies rūsa, arī to nepieciešams notīrīt. Cīņai ar to noderēs citrona sula, etiķis un soda. Izveido citrona sulas un etiķa šķīdumu, kurā tvertni iemērkt. Vai citrona sulas un sodas pastu, ar kuru tvertni ierīvēt. Pēc tam noskalo ar ūdeni un noslauki.

  4. Drenāžas filtrs. Drenāžas filtru vēlams tīrīt vismaz reizi mēnesī. Tas atrodas veļas mašīnas apakšā. Atvieno veļas mašīnu no elektrības. Ņem dvieli vai kādu trauku, ko novieto uz zemes. Atver filtra nodalījumu un ļauj iztecēt ūdenim. Notīri filtru no netīrumiem, noskalo to zem ūdens. Ja nepieciešams, iemērc to ūdeni. Pēc tam saliec visu vietā un pieslēdz veļas mašīnu pie elektrības.

Tīrīšanas biežums

Kad noskaidrots, kāpēc tīrīšana nepieciešama un ar ko tīrīt veļas mašīnu, palicis vien jautājums – cik bieži to darīt? Konkrēts laika periods, kad tīrīt veļas mašīnu, ir grūti nosakāms. To ietekmē veļas mašīnas modelis, izmantošanas biežums, mazgājamo drēbju netīrības pakāpe un citi faktori. Vēlams tīrīšanu veikt pirms sajūti nepatīkamu aromātu vai pamani pelējumu. 

Tomēr, ja sāc just nepatīkamu aromātu, redzi netīrumus, pelējumu vai ja, tīrās drēbes no veļas mašīnas izņemot, jūti nepatīkamu aromātu un tās ir netīras, ir pēdējais laiks ķerties klāt tīrīšanai.

Padomi un ieteikumi

ka tirit velas masinu

  • Pēc katras mazgāšanas reizes izskalo tvertni, kurā pildi veļas mazgājamo līdzekli, pulveri un veļas mīkstinātāju. Tas neļaus veidoties nogulsnēm.

  • Izmanto veļas maisiņu apakšveļai, zeķēm un citiem maziem drēbju gabaliem. Tas ļaus izvairīties no iesprūdušām drēbēm veļas mašīnas detaļās.

  • Pēc katras mazgāšanas reizes noslauki veļas mašīnas gumijas un durtiņas no mitruma un netīrumiem.

  • Regulāri pārbaudi veļas mašīnas filtru un tīri to pēc nepieciešamības.

  • Turi veļas mašīnas durtiņas un nodalījumus nedaudz pavērtus vaļā, lai tajos cirkulē gaiss un neuzkrājas mitrums.

Zinot, kā tīrīt veļas mašīnu, laiks ķerties pie darba. Ja plāno pārdot savu veļas mašīnu, rūpīgi to iztīri un sakop jaunajiem īpašniekiem. Iegādājoties lietotu veļas mašīnu, pievērs uzmanību filtram un citām detaļām – vai tās ir tīras, bez nogulsnēm un rūsas. Svarīgs arī patīkams aromāts, atverot veļas mašīnas durtiņas. Tīra veļas mašīna – tīrs apģērbs!